Lõhketööd

OÜ KMG lõhketööde üksus (algselt OÜ Lõhketööd) alustas tegevust 1992 aastal. Rohkem kui 25 aastaga on ta kasvanud üheks suurimaks lõhketöid tegevaks ettevõtteks Eestis. Pika aja jooksul on tehtud lõhketöid erinevates Eesti kohtades nii maal kui ka vees.

Omame hüdraulilisi puurpinke Sandvik DP 1100, Tamrock Ranger 500, Tamrock Ranger 700 (3 tk), Tamrock Ranger DX780, millega puuritakse 45 mm – 127 mm puurauke vastavalt vajadusele. Puurpingid võimaldavad puurida ka erineva nurga all, vertikaalselt ja horisontaalselt lubjakivisse, dolomiiti, vajadusel ka graniiti. Puurpingid on varustatud tolmupüüdmise tsüklonitega, mis puurtolmu koguvad tsüklitesse ega lase tuulel tolmu laiali puhuda.

Lõhkamisel kasutame mitteelektrilist nn “nonel lõhkamise süsteemi”, mis võimaldab lõhata laenguauke erineva viivitusega, tagades lisaks materjali ühtlasele kobestusele ka väiksema seismiliste lainete ebasoovitava mõju ümbritsevale keskkonnale. Kasutame nii kodumaiseid Orica tooteid kui ka imporditud tooteid.

Lisaks on kasutusel ka pneumaatiline puurpink Gardner Denver, mis töötab suure võimsa kopressori Ingersoll Rand XL 850 kaasabil. Kompressor annavab õhku 24m3 / minutis. Seda võimsat kompressorit renditakse ka muudeks töödeks.

Omame ka seismograafe, millega saab mõõta lõhketöödest tulenevat võimalikku seismikat.

Tuntumad tööobjektid on olnud Tallinna Lennujaama rekonstrueerimistööd, Tammsaare tee pikendus, Kunstimuuseumi Uue Hoone pinnasetööd (lõhatud 330 000 tonni lubjakivi), vanade elumajade, ehitiste ja korstnate varistamine Tallinnas, Paldiskis, Aseris, Ahtmes, Kuressaares, Raplas, Kohtla-Järvel jm. Lõhketöödega on varistatud ka endise Lihakombinaadi kaks hoonet Tallinnas.

Lisaks tehakse igapäevast tööd paljudes karjäärides üle Eesti, kus kobestame puur- lõhketöödega lubjakivi ja dolomiiti. Tallinnas Väo karjääris ja Tallinna lähistel Maardu paekarjääris kobestame lõhketöödega lubjakivi. Pärnu maakonnas Anelema karjääris ja Paide maakonnas Eivere karjääris kobestame dolomiiti. Samuti teostame puur-lõhketöid Rõstla karjääris Jõgevamaal, Lubja karjääris Raplamaal, Sutlema karjääris Harjumaal, Suurkõrtsi karjääris Ida Virumaal ja Tarva karjääris Läänemaal.

AS Kunda Nordic Tsemendile kuuluvas Kunda Aru karjääris laadime oma lõhatud mäemassi (ca 1 500 000 t aastas) nii vagonettidesse kui ka autodele. Selleks on meil kasutuses suured, 55 tonnine frontaallaadur Volvo L350F ja 37 tonnine ekskavaator Hitachi ja 27 tonnine Volvo.

Puurime ka postiauke ja maanduskontuure kõvasse pinnasesse.

Lisaks kõigele eelnimetatule projekteerime me lõhketöid. Meie projekti järgi lõhati süvaveepommid Tallinna lahes, Tallinn – Helsinki mereteel, uppunud miiniristlejal “Malõi Ohotnik”.

Eritöödest võib veel märkida lõhketöid vees. Lõhketöid on tehtud nii Roomassaare Sadamas, Virtsu Sadamas, Paldiski Sadamas, Tallinna Vanasadamas, Admiraliteedi Basseinis. Meriküla trassil Tallinna lahes süvistati 130 meetrit kaevikut samuti sügaval vees. 2008 aastal süvendati Abruka saarel veealuste lõhketöödega sealse sadama akvatooriumi.

Kristjan Jassik

Lõhketööde osakonna juht, Mäetööde osakonna juht